Inauguracja 74. sezonu Opery Wrocławskiej

20 września 2018 roku Opera Wrocławska zainaugurowała swój 74. sezon. Nie był to spektakl operowy, lecz dwuczęściowy koncert złożony z fragmentów dwóch oper romantycznych: Favority Gaetano Donizettiego i Normy Vincenzo Belliniego. Inauguracyjny wieczór prowadził czeski dyrygent Jakub Klecker, uważany za jednego z najbardziej wyróżniających się czeskich kapelmistrzów.

Jako soliści – wykonaawcy kolejnych numerów z tych dwóch oper – wstąpili: Jadwiga Postrożna – mezzosopran, Karina Skrzeszewska – sopran i Jarosław Kwaśniewski – tenor. Oprócz orkiestry podziwialiśmy także Chór Opery, prowadzony jak zwykle przez Annę Grabowską-Borys. Bez przesady można powiedzieć, że usłyszeliśmy wspaniałe wykonania tego repertuaru, co dobrze zapowiada kolejne spektakle operowe. W tym sezonie czekają nas następujące nowe premiery. I tutaj oddaję głos dyrektorowi opery Marcinowi Nałęcz-Niesiołowskiemu:

„Witam Państwa po wakacyjnej przerwie w Operze Wrocławskiej. Przed nami nowy sezon artystyczny, w którym zapraszam Państwa na kolejne premiery, gale, koncerty i wydarzenia towarzyszące. Swoją działąlność wznawiamy Galą operową, podczas której zabrzmią fragmenty z dzieł dwóch wielkich mistrzów opery włoskiej – Gaetano Donizettiego i Vincenza Belliniego. To swoista uwertura do rozpoczynającego się sezonu, w którym nie zabraknie tego, co publiczność kocha najbardziej, czyli piękna melodii.

Już niebawem, pod koniec września, zapraszam na pierwszą premierę operową Nabucco. Będzie to przeniesienie majowego superwidowiska, którego sukces skłonił nas do scenicznej adaptacji dziela. W dalszych planach premier pojawi się Giselle Adolphea Adama, dwa dzieła baletowe Igora Strawińskiego Gra w karty i Święto wiosny. Wśród premier operowych poza wspomnianym Nabucco znajdą się Halka Stanisława Moniuszki, Don Giovanni W.A. Mozarta, Faust Charlesa Gounoda, koncertowe wykonanie opery Córka pułku Gaetano Donizettiego. Na początku czerwca 2019 zaprosimy Państwa na premierę familijną Yemaya – Królowa Mórz. Ostatnią premierą sezonu będzie superwidowisko Traviata  Giuseppe Verdiego.

Nadchodzący sezon w dużej mierze będzie poświęcony Stanisławowi Moniuszce. W roku 2019 przypada bowiem dwusetlecie urodzin kompozytora. Z tej okazji cały kraj będzie świętował tę szczególną datę. Opera Wrocławska poza Halką przygotowuje szereg innych wydarzen artystycznych poświęconych pamięci Stanisława Moniuszki. Kolejną Moniuszkowską premierą będzie kantata Widma, która jest muzyczną ilustracją II części dramatu Dziady Adama Mickiewicza. W czasie weekendu majowego zaprezentujemy przedwojenny film niemy Halka  z muzyką na żywo, a także fragmenty zapomnianej opery Bolesława Wallka-Walewskiego Pomsta Jontkowa, która stanowi fabularną kontynuację Halki. Moniuszkowską majówkę zakończymy koncertem solistów i Chóru Opery Wrocławskiej Śpiewnik domowy, podczas którego zaprosimy Państwa do wspólnego śpiewania najpiękniejszych pieśni Stanisława Moniuszki.

W czasie nowego sezonu nie zabraknie także wydarzen specjalnych. Odchodzący rok 2017 pożegnamy Galą sylwestrowo-noworoczną. Podobnie, jak w sezonie ubiegłym, 21 czerwca w dniu Święta Muzyki zagramy otwarty koncert dla Wrocławian na ulicy Świdnickiej. Koniec sezonu zwieńczymy Galą baletową. Podobnie jak w ubiergłym sezonie, będziemy kontynuować także cykl koncertów kameralnych, które swoim charakterem będą wprowadzać w atmosferę zbliżających się premier.

Przed nami kolejny sezon, w którym postaramy się dostarczyć naszym widzom wielu artystycznych wrażeń. Artyści Opery Wrocławskiej pojawią się na koncertach i spektaklach, które zaprezentujemy poza gmachem naszego teatru. Wśród miejsc, które odwiedzimy znalazly się  Kudowa Zdrój podczas Międzynarodowego Festiwalu Moniuszkowskiego, Pałac w Bukowcu, centrum Spotkan Kultur w Lublinie oraz Opera Lwowska, gdzie wystąpimy na Międzynarodowym Festiwalu Operowym im. Salomei Kruszelnickiej.

Mam nadzieję, że bogata oferta artystyczna zachęci Państwa do częstych odwiedzin sceny operowej przy ulicy Świdnickiej we Wrocławiu. Życzę Państwu wielu niezapomnianych wrażeń w sezonie artystycznym 2018/2019."

Marcin Nałęcz-Niesiołowski  - Dyrektor Opery Wrocławskiej